REZERWAT „ŹRÓDEŁ RZEKI ŁYNY” IM. PROF. R. KOBENDZY

W niewielkiej odległości od Nidzicy godny polecenia jest rezerwat krajobrazowo - gemorfologiczny „Źródła Rzeki Łyny” im. Prof. R. Kobendzy.

(odległość od zamku Nidzica 11,7 km – 14 min samochodem) 

Tak naprawdę Łyna zawdzięcza swój bieg działaniu ostatniego zlodowacenia bałtyckiego.

Ta piękna rzeka, tak ściśle powiązana z Warmia, „bierze swój początek wśród pagórków w ładnej okolicy na wysokości 209 m”.

8

9

Rezerwat jest rozległą doliną zajmującą 120,54 ha z licznymi bocznymi wąwozami i dolinkami o stromych zboczach. Najwyżej usytuowany punkt w rezerwacie znajduje się na wysokości 190,7 m n.p.m., dno wąwozu w najwyższym punkcie źródeł rzeki Łyny leży na wysokości około 150 m n.p.m. Powierzchnia rezerwatu porośnięta lasem liściastym typu grądu w wieku 120-140 lat. Stałymi mieszkańcami rezerwatu są sarny, przechodnimi jeleń i łoś. Na terenie rezerwatu w środku dawnego kompleksu leśnego znajduje się kurhan (rodzaj mogiły w kształcie półkolistego kopca i jest charakterystyczne dla wzgórza kultycznego. W podaniach uznawane jest za miejsce święte kultu Prusów. Na szczycie wzgórza nie chcą rosnąć żadne drzewa. A jeżeli któreś wykiełkuje usycha w ciągu kilku miesięcy. Drzewa otaczające wzgórze tworzą idealny okrąg.

10

11

 

Legendy Źródeł Rzeki Łyny:

Pierwsza mówi o pięknej dziewczynie, imieniem Lana, która zakochała się w przystojnym młodzieńcu Dobrzynie. Nie dane jej jednak było go poślubić. Zrozpaczona nie mogła powstrzymać potoku łez. Spadały one na miękką ziemię, aż nagle ona sama podzieliła rozpacz dziewczyny – rozlała źródłem rzekę tak piękną, Łynę.

Według drugiej zaś: Łyna była córką króla Tysiąca Jezior. W pewnej wsi żył Jaśko, sierota, który pięknie śpiewał. Łyna i Jaśko zakochali się i wkrótce zostali szczęśliwym małżeństwem. Pewnego dnia drzewo przywaliło Jaśka. Łyna postanowiła uratować męża kradnąc z ogrodu ojca życiodajny kwiat. Dziewczyna uratowała życie Jaśka, ale za swój czyn została ukarana. Ten, kto raz opuścił świat wody, nie miał prawa tam wrócić, a Łyna złamała tę zasadę. Król zamienił córkę w rzekę. Jaśko, który kochał Łynę nad życie, poprosił żeby i jego ukarać. Jaśko został zamieniony w wielką wierzbę płaczącą moczącą gałązki w nurcie rzeki.

e mapa 

Mini przewodnik POLSKA NIEZWYKŁA 

 

Zapraszamy do Źródlanej Wioski 

 

Teledysk kręcony na naszych źródłach rzeki Łyny oraz zamku zapraszamy do oglądania