SZLAK PĘTLI GRUNWALDZKIEJ

KATEGORIA:Szlaki drogowe

Długość: 263,00 km

Trasa szlaku: Ostróda - Lubawa - Nowe Miasto Lubawskie - Lidzbark - Działdowo - Nidzica - Grunwald - Olsztynek – Ostróda

 

28

 

https://www.traseo.pl/trasa/szlak-petli-grunwaldzkiej-trasa-aa

Szlak Pętli Grunwaldzkiej to jeden z turystycznych szlaków drogowych wytyczonych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu „Znakowanie turystyczne regionu Warmii i Mazur". Łączy on najważniejsze punkty na trasie związane z jedną z największych średniowiecznych bitew, która odbyła się 15 lipca 1410 r. Turyści, którzy chcieliby zobaczyć wiele innych atrakcji szlaku, powinni zjechać z głównej trasy w oznakowanych tablicami bądź znakami miejscach. Po drodze można zwiedzić krzyżackie zamki i średniowieczne kościoły, a o tym, że jesteśmy we właściwym miejscu, będą mówiły nam tablice z charakterystycznym symbolem dwóch mieczy.

29

Naszą podróż możemy zacząć w Olsztynku. Można tu zobaczyć m.in. zamek krzyżacki i Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny. Z tego miasta kierujemy się na Wzgórze Zwycięstwa w Stębarku. Na polach niedaleko tej wsi odbyła się bitwa połączonych wojsk polskich i litewsko-ruskich z wojskami Zakonu Krzyżackiego. Warto tu też zajrzeć do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i odwiedzić kopiec Jagiełły.

Dalej, przejeżdżając przez Pawłowo, kierujemy się do Nidzicy, gdzie należy zrobić dłuższy postój i zwiedzić zamek, neoklasycystyczny ratusz, kościół i zobaczyć, znajdujący się już poza granicami miasta, wielki głaz narzutowy (nazywany Kamieniem Tatarskim). Po drodze z Nidzicy do Działdowa mijamy Kanigowo i Janowiec Kościelny, w których godnymi uwagi są gotyckie kościoły. Natomiast w Działdowie koniecznie trzeba zajrzeć do zamku krzyżackieg i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w zabytkowym ratuszu. Kolejnym miejscem, w którym przyjdzie podróżującym spędzić dłuższą chwilę, jest Lidzbark. Tu do zobaczenia jest m.in. Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa.

Z Lidzbarka przez Gwiździny jedziemy do Nowego Miasta Lubawskiego, aby obejrzeć film w kinie, mieszczącym się w dawnym barokowym kościele. W Lubawie znajdują się trzy kościoły, dwie baszty i pozostałości gotyckiego zamku biskupów chełmińskich.

Dalej, przez Rożental, jedziemy do Ostródy, gdzie - poza zamkiem i kolejnymi świątyniami - można zobaczyć wieżę Bismarcka i odwiedzić przystań statków Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Ostróda została zajęta przez wojska polskie tuż po wygranej grunwaldzkiej bitwie, a mieszkańcy złożyli hołd zwycięskiemu królowi Władysławowi Jagielle. Wojska polskie podczas tej kampanii opanowały również wspomniane wcześniej Nowe Miasto Lubawskie, Działdowo i Nidzicę.

Z Ostródy znowu kierujemy się na południe - a następie wracamy w okolice Grunwaldu i odwiedzamy kilka mniejszych miejscowości, takich jak: Uzdowo, Dąbrówno, Złotowo czy Glaznoty.