Szlak Tatarski - ok. 45km - trasa została zaprojektowana tak, aby pokonując ją uczestnicy poznali legendy związane z napadem Tatarów na Nidzicę, zobaczyli największy głaz narzutowy na Mazurach, dawny majątek ziemski, do 1945 r. własność rodziny Frankenstein w Zagrzewie, skansen w Grzegórzkach i odwiedzili kompleks wsi drobnoszlacheckich oraz osad leśnych. Trasa posiada wspaniałe korytarze widokowe orientowane na dominantę zamku i sylwetkę miasta.

36

 SZLAK TATARSKI -  trasa została zaprojektowana tak, aby pokonując ją uczestnicy zobaczyli największy głaz narzutowy na Mazurach, poznali  legendę z nim związaną. Po trasie mijamy dawny majątek ziemski (do 1945 r. własność rodziny Frankenstein) w Zagrzewie, skansen w Grzegórzkach i kompleks wsi drobnoszlacheckich oraz osad leśnych. Trasa posiada wspaniałe korytarze widokowe orientowane na dominantę zamku i sylwetkę miasta.

KAMIEŃ TATARSKI różowo - szary granitognejs, zwany tez Wielkim Głazem, Wielkim Kamieniem. Największy kamień polodowcowy na Mazurach, jeden z największych, nie tylko w Północnej Polsce, lecz w szerszym kontekście geograficznym, miedzy Łaba a Niemnem.

wielkość: obwód 19m, wys. 2 m, szerokość 4 m. Lokalizacja:  Kamień znajduje się  na południowy wschód od Zamku, w miejscowości Tatary.  ( 53°20′49″N 20°26′14″E)

HISTORIA    

Podczas „Potopu szwedzkiego" 1655-1660 nad Rzeczpospolita zawisło wielkie niebezpieczeństwo, grożące nawet rozbiorem państwa. Z najeźdźcą szwedzkim sprzymierzyli się Kozacy i Książe Siedmiogrodu Jerzy Rakoczy, wspólnie uderzając na Rzeczpospolita. Skorzystał z tej sytuacji elektor Prus Fryderyk Wilhelm, dotychczasowy lennik króla Polski, który wypowiedział mu posłuszeństwo i również przeszedł na stronę Szwedów. W celu ukarania niesfornego lennika, król Polsk zorganizował wyprawę odwetowa   i pod dowództwem hetmana Wincentego Gosiewskiego, który wraz ze sprzymierzonymi Tatarami w bitwie pod Prostkami w 1656r, pobił wojska elektorskie Tatarzy spustoszyli pó³nocno-wschodnie Powiaty Prus.

LEGENDA                                                                                                                                                                         

Według legendy jeden z czambułów tatarskich ruszył w kierunku zachodnim i dotarł pod Nidzice. Podczas oblężenia miasta, niejaki Jan Nowak wartownik zamkowy wystrzałem armatnim z zamku (w którym wówczas stacjonowała załoga szwedzka), trafił ucztującego w namiocie (przy wielkim kamieniu) wodza tatarskiego. Wojska tatarskie ruszyły w stronę miasta. Lokalny bohater używszy swej wybujałej fantazyji, czym prędzej skrył się, bojąc się tatarskiego odwetu ( “w kupie końskiego łajna” ). Tam po trzech dniach odnalazła go jego poślubiona. Poszukiwała swego bohatera, który przez miasto również został doceniony.  Po dziś dzień Jan Nowak jest w mieście poważany i po dziś dzień występuje na skrzynkach pocztowych jako adresat. Czy jest to przypadek? Legenda tego wydarzenia utrwalana była przez wieki w sztukach teatralnych. Rzeczą nie do końca wyjaśnioną jest to, czy na pewno byli to tatarzy, czy też mazowszanie za nich przebrani liczący na łatwe łupy.

- Czy i jakie znaczenie mógł mieć dla plemion pruskich jeden z największych głazów narzutowych na terenie obecnych Mazur, znany nam jako nasz "Kamień Tatarski"? 

- Czy pełnił funkcję pruskiego świętego miejsca?

- Czy oddawano mu cześć jako jednemu z pruskich bóstw? Odpowiedź na powyższe pytania pozostawiamy w Państwa gestii.

 

!!! UWAGA !!!

Proszę pamiętać – wchodzicie Państwo do lasu i korzystacie ze  szlaku na własną odpowiedzialność! Projektant, administrator, właściciel szlaku i lasu, nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne nieszczęśliwe wypadki zaistniałe na szlaku. Zauważone braki lub zniszczenia oznakowania szlaku prosimy zgłaszać do Informacji Turystycznej w Nidzicy tel.89 625 03 70

Za pomoc serdecznie dziękujemy :)