Szlak generała Samsonowa - 80km - trasa rowerowa prowadzi przez malownicze krajobrazy naszej Mazurskiej Krainy oraz ciekawie usytuowane miejscowości. Na terenie tym zachowały się obiekty związane z działalnością militarną: cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, związane z licznymi potyczkami we wrześniu i październiku 1914 r., fragmenty urządzeń militarnych z okresu II wojny światowej - bunkry, okopy i rowy przeciwczołgowe /zapraszamy na www.historia.nidzica.pl

Szlak rozpoczyna się w Nidzicy i prowadzi przez miejscowości: Nibork, Dobrzyń, Żelazno , Bujaki, Brzeźno Łyńskie , Bolejny, Kurki, Natać Duża, Jabłonka, Zimna Woda, Wały, Muszaki (gm. Janowo), Módłki, Magdaleniec, Piotrowice, Zagrzewo, Siemiątki, Kanigowo, Borowy Młyn, Olszewo, Piątki, Nidzica. (Chronologia miejscowości zależnie od punktu startowego)

 

44

 

 

Aleksander Wasiliewicz Samsonow (ur. 2.14.1859r./zm. 30.8.1914r.)

Generał rosyjski, dowódca wojskowy w czasie I wojny światowej.

Dowódca jednostki Kawalerii na dalekim wschodzie (tłumiący w 1900 roku powstania bokserów, uczestnik wojny Rosyjsko-Japońskiej 1904-1905r oraz bitwy pod Mukdenem). W 1906 mianowany na szefa sztabu Warszawskiego Okrêgu Wojskowego. Odznaczony Orderem Świętego Aleksandra Newskiego, Orderem Orła Białego, Orderem Świętego Jerzego IV klasy, Orderem Świętego Włodzimierza II, III i IV klasy, Orderem Świętej Anny wszystkich czterech klas, Orderem Świętego Stanisława I, II i III klasy.

Na początku I wojny światowej, Samsonow zostaje dowódcą rosyjskiej II Armii atakującej Prusy Wschodnie. W czasie dzia³añ wojennych w regionie siedzibą dowództwa armii gen. Samsonowa był Neidenburski Hotel Neuroter (centrum obecnej Nidzicy).Tu też wdraża plan połączenia swych jednostek z wojskami generała Rennenkampfa przemieszczając się powoli w stronę południowo - zachodniej części Prus Wschodnich. Jednakże brak dobrej komunikacji, a przede wszystkim niechęć obu generałów do siebie (jeszcze z wojny rosyjsko-japońskiej) uniemożliwiły koordynację wojsk i zniszczyły przyjętą strategię. Wojska niemieckie, dowodzone przez gen. Paula von Hindenburga i gen. Ericha Ludendorffa, związały walką siły Samsonowa. W ciągu sześciu dni walk od 22 sierpnia 1914 Rosjanie dzięki przewadze liczebnej odnieśli kilka sukcesów, jednakże 29 sierpnia niemcy ostatecznie otoczyli siły Samsonowa (bitwa pod Tannenbergiem). Generał Samsonow próbował co prawda wyrwać się z kotła, lecz udało się to nielicznym (ok. 10 tys. z pierwotniej 150 tys. Armii).

W nocy z 29 na 30 sierpnia 1914 roku, w trakcie chaotycznego odwrotu oddalił się od swoich oficerów i i prawdopodo bnie popełnił samobójstwo. Wycofujący się Rosjanie słyszeli strzał, ale nie odnaleźli dowódcy. Zwłoki Samsonowa zostały odnalezione przez wojska niemieckie i pogrzebane pod Wielbarkiem. Tam też wróg frontowy upamiętnił miejsce pochówku słynnego generała (lokalizacja 53°22′00″N 20°51′45″E). Dzięki pomocy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, w 1915 żona Samsonowa przeprowadziła ekshumację. Zwłoki generała przewiezione zostały do Majdanu.

TAJEMNICZY SKARB

Z postacią generała wiąże się jedna z ciekawszych i do tej pory nie rozwikłanych tajemnic I wojny światowej. “Legenda o skarbie gen. Samsonowa”. Mówi ona o rzekomym ukryciu żołdu i aprowizacji wojsk 2 Armii przez dowódcê, który do ostatnich chwil czuwał nad dokładnym jego ukryciem.

Czy legenda jest prawdziwa? Czy na odkrywcę wciąż czeka prawdopodobnie około 100 kg złotych i srebrnych monet? Czy “skarb” opuścił dawne Prusy Wschodnie i czy też ze względów czysto praktycznych i bezpieczeństwa kasa nie została rozdysponowana pomiêdzy korpusami? Pytań rodzi się tysiące, w tym jedno podstawowe, czy rzeczywiście skarb w tej postaci istniał, a jeśli tak to czy nie został już odnaleziony? Może jednak złote ruble generała wciąż czekają w mazurskich lasach na swojego odkrywcę? Co jeszcze kryje nasza Mazurska Kraina, nie wie nikt.

 

!!! UWAGA !!!

Proszę pamiętać - wchodzicie Państwo do lasu i korzystacie ze  szlaku na własną odpowiedzialność! Projektant, administrator, właściciel szlaku i lasu, nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne nieszczęśliwe wypadki zaistniałe na szlaku. Zauważone braki lub zniszczenia oznakowania szlaku prosimy zgłaszać do Informacji Turystycznej w Nidzicy tel.89 625 03 70

Za pomoc serdecznie dziękujemy :)