e szlaki

SZLAK FRONTU WSCHODNIEGO I WOJNY ŚWIATOWEJFRONTU WSCHODNIEGO I WOJNY ŚWIATOWEJ

KATEGORIA:Szlaki drogowe

Długość: 580 km

Trasa szlaku: Kanigowo – Nidzica – Działdowo – Stębark – Olsztynek – Wielbark – Szczytno – Ruciane-Nida – Mikołajki – Giżycko – Węgorzewo – Gołdap – Olecko – Ełk – Orzysz – Pisz – Biała Piska – Prostki

Szlak został wytyczony z okazji stulecia wybuchu I wojny światowej i przebiega przez tereny ośmiu województw. Jego część w województwie warmińsko-mazurskim liczy ok. 580 km i łączy południowe krańce regionu (okolice Działdowa, Nidzicy i Wielbarka) z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, krańcami północnymi (Gołdap) i Pojezierzem Ełckim.

24

25

 

SZLAK PĘTLI GRUNWALDZKIEJ

KATEGORIA:Szlaki drogowe

Długość: 263,00 km

Trasa szlaku: Ostróda - Lubawa - Nowe Miasto Lubawskie - Lidzbark - Działdowo - Nidzica - Grunwald - Olsztynek – Ostróda

 

28

SZLAK ZAMKÓW GOTYCKICH

Kategoria:szlak tematyczny

Długość szlaku

- Około 642km.

 

Szlak Zamków Gotyckich prowadzi przez malownicze regiony Kaszub, Powiśla, Warmii i Mazur. Jego główną atrakcją są średniowieczne zamki krzyżackie, oraz zamki biskupie i kapitulne.

Na trasie szlaku znajduje się 12 zamków w następujących miejscowościach: Bytów, Malbork, Sztum, Kwidzyn, Olsztyn, Nidzica, Ostróda, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Ryn, Gniew, Nowe nad Wisłą.

 

32

SZLAKI W GMINIE NIDZICA

 

34

Szlak Tatarski - ok. 45km - trasa została zaprojektowana tak, aby pokonując ją uczestnicy poznali legendy związane z napadem Tatarów na Nidzicę, zobaczyli największy głaz narzutowy na Mazurach, dawny majątek ziemski, do 1945 r. własność rodziny Frankenstein w Zagrzewie, skansen w Grzegórzkach i odwiedzili kompleks wsi drobnoszlacheckich oraz osad leśnych. Trasa posiada wspaniałe korytarze widokowe orientowane na dominantę zamku i sylwetkę miasta.

36

Szlak Bursztynowy - ok. 53 km - umożliwia poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych w północno-wschodniej części gminy. Trasa prowadzi poprzez kompleks osad rybackich i lesnych: Wikno, Jabłonkę, Natać Wielką i kompleks historycznych rządowych plantacji leśnych i osad leśnych: Brzeźno Łyńskie, Likusy, Zimna Woda, Nadleśnictwo Koniuszyn i Nadleśnictwo Zimna Woda.

 

40

 

Szlak generała Samsonowa - 80km - trasa rowerowa prowadzi przez malownicze krajobrazy naszej Mazurskiej Krainy oraz ciekawie usytuowane miejscowości. Na terenie tym zachowały się obiekty związane z działalnością militarną: cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, związane z licznymi potyczkami we wrześniu i październiku 1914 r., fragmenty urządzeń militarnych z okresu II wojny światowej - bunkry, okopy i rowy przeciwczołgowe /zapraszamy na www.historia.nidzica.pl

Szlak rozpoczyna się w Nidzicy i prowadzi przez miejscowości: Nibork, Dobrzyń, Żelazno , Bujaki, Brzeźno Łyńskie , Bolejny, Kurki, Natać Duża, Jabłonka, Zimna Woda, Wały, Muszaki (gm. Janowo), Módłki, Magdaleniec, Piotrowice, Zagrzewo, Siemiątki, Kanigowo, Borowy Młyn, Olszewo, Piątki, Nidzica. (Chronologia miejscowości zależnie od punktu startowego)

 

44

 

Szlak Wokół Omulewa - poprowadzi nas dookoła jeziora Omulew, częsciowo po drogach gruntowych, częsciowo po drogach asfaltowych lub utwardzonych. Przebiega przez cztery wsie turystyczne, dzięki czemu jest łatwo dostępny. Szlak jest dwustronny i zaprojektowany w formie pętli, dlatego też można z niego korzystać z każdego punktu i w dowolną stronę a po przebyciu całej trasy doprowadzi do miejsca startu z drugiej strony.

 

Szlak dydaktyczny Leśna ścieżka „KONIUSZANKA" w Nadleśnictwie Nidzica - ścieżka ta znajduje się w leśnictwie Wykno w pobliżu ośrodka wypoczynkowego „Gawra". Została wykonana przez nadleśnictwo w 1996 roku. Zaprojektowano ją dla mieszkańców Nidzicy oraz turystów przebywających w okolicznych miejscowościach letniskowych. Ścieżka ma charakter zamkniętej pętli o długości ok. 2,5 km. Wzdłuż trasy umieszczono 12 stanowisk edukacyjnych w formie tablic, na których językiem zrozumiałym dla człowieka nie mającego styczności ze słownictwem leśnym przedstawiono niektóre zjawiska zachodzące w środowisku leśnym: sukcesja, odnowienie naturalne, przebudowa drzewostanów, obumieranie drzew. Zaprezentowano także niektóre urządzenia leśne stosowane przez leśników: urządzenia łowieckie, pułapki do prognozowania pojawienia się tu szkodliwych owadów.

Szlak kajakowy rzeki Omulew - trasa szlaku: Jabłonka (jez. Omulew) - Kot - Dębowiec - Wesołowo - Wielbark. Rzeka wypływa z jeziora Omulew we wschodniej jego części, jest prawym dopływem Narwi, ma 101 km długości i zlewnię o powierzchni 2052 km 2. Na odcinku objętym opisem w większości płynie przez malownicze Lasy Napiwodzko-Ramuckie, często zwane puszczą.